Tisztelem a hagyományokat és fontosnak tartom, hogy megőrizzük a nemzedékről nemzedékre öröklődő szokásokat. A gasztronómiában vonzódom mindenhez, aminek eredete családi hagyományon alapul. Régen egyes ételek elkészítése rituálé volt. Összegyűlt a család a kemence mellé és az ételek készítése, elfogyasztása idejére elfelejtették problémáikat, elmúlt az egész napos fizikai munka okozta fáradtság. Gyerekkoromban nálunk is hasonlóképp teltek a (kemence nélküli) mindennapok aztán az élet "felgyorsulása" minket is magával ragadott.
Egy komoly hagyományokkal rendelkező, olasz (modenai) gasztronómiai különlegességre bukkantam az interneten: ez a tigelle. Egy korong alakú, lapos kenyérféle, amelyet egy külön, erre a célra kialakított öntvény sütőformában sütnek. Ez a tigelliere, persze mindez az én olvasatomban leegyszerűsítve.
Réges régen agyag korongok között sütötték, de a hagyomány nem vész el, csak átalakul. Jelen bejegyzés a tigelle eredetére, az idő múlása okozta változásokra és etimológiai elnevezésének helyességére nem tér ki. Az átalakulásról, fejlődésről csak annyit, hogy a sütőnek már elektronikus változata is létezik. :)
A hagyományőrző ételekhez való vonzódásom mellett a tigelle iránti érdeklődésem oka a hozzávalókból következik, vagyis tésztáról beszélünk és ami abból készül annak itt a helye. :) Azért merem ajánlani a tigelle sütés forma nélküli kipróbálását, mert teflonos serpenyőben többször elkészítve is tökéletes eredményt kaptam. Számos recept létezik, elkészítése családról családra változik. Általában a folyadék aránya és a hozzáadott zsiradék típusában találunk különbséget. Érdemes szétnézni az interneten, de nekem az alábbi, általam kikísérletezett arányok beváltak. Az olívaolaj helyettesíthető vajjal vagy sertészsírral. Az alábbi mennyiséghez kb. 50 g vaj vagy 25 g sertészsír felhasználását javaslom.
Hozzávalók a tigelle tésztájához:
500 g "00" liszt (helyette BL55 használható)
200 ml tej
100 ml víz
25 g élesztő
1,5 evőkanál olívaolaj
1 teáskanál só
1 teáskanál cukor
Elkészítés:
Az élesztőt cukros-langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, majd összekeverjük a sóval. (A dupla nullás liszt helyett BL55 használható.) Hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, az olívaolajat. A vizet lassan adagolva öntjük a masszához (mert nem biztos, hogy felveszi a megadott mennyiséget, főleg ha a zsiradék típusát módosítjuk) és fokozatosan dolgozzuk össze a tésztát, míg el nem válik a tál falától és egy gombóccá össze nem áll. Ezután lisztezett munkafelületen (én gyúródeszkán készítettem) addig gyúrjuk, míg sima, rugalmas tésztát kapunk. (Folyamatosan alálisztezünk.) A tésztát egy lisztezett tálba helyezzük, konyharuhával letakarjuk és legalább egy órát meleg, huzatmentes helyen kelesztjük. Ha a tészta duplájára kelt sodrófával kb. fél centiméter vastagságúra nyújtjuk. A sütőformához 8cm átmérőjű kiszúró formát kaptam. Én ezzel szaggattam ki a tésztát. Amennyiben nincs ilyen átmérőjű formátok akkor egy szélesebb szájú pohár vagy bögre segítségével tudjátok a képen látható korong alakot megformázni. A széleket összegyúrjuk és addig szaggatjuk a tésztát, míg el nem fogy. 17 darab korongot szaggattam ki a megadott mennyiségből. A tésztaformákat konyharuhára sorakoztatjuk, majd szintén konyharuhával letakarva további fél órát kelesztjük.
Sütés serpenyőben: teflon bevonatú grill serpenyőben ajánlom a formák kisütését (így csíkos lesz a tigelle felülete), de ezzel ellentétben bármilyen serpenyő használható, a lényeg, hogy tapadásmentes legyen. A serpenyőt felmelegítjük majd kivajazzuk, kizsírozzuk. A korongokat belehelyezzük és nehezéket teszünk a tetejére. Én egy vékonyabb fa vágódeszkát használtam. Fontos, hogy a nehezék ne legyen "túl nehéz", mert akkor a formák nagyon kilapulnak. Mindkét oldalukat legalább 5 percig sütjük.
Sütés formában: a tigelliere formát Olaszországból rendeltem. 7 db tigelle süthető egyszerre. Többféle mintázatú sütő létezik, az enyém csillag lenyomatú. Az öntvényből készült sütő mindkét oldalát fel kell melegíteni gáztűzhelyen, majd kivajazás, kizsírozás után helyezzük bele a tésztát. A formát egyik oldaláról a másikra forgatnunk kell, hogy a tészta mindkét oldala aranybarnára sülhessen.
A formában sült tigelle héja ropogósabb, de ízben nincs különbség. A tigelliere előnye, a gyorsabb kivitelezés, mely nagycsaládosoknál és baráti összejövetelek alkalmával jelent könnyebbséget a gyors utánpótlás elkészítésében. Ha kisültek, konyharuhával letakarva melegen tartjuk a fogyasztásig. A sütés utáni azonnali fogyasztást ajánlom.
A korongok héja ropogós, a közepük puha. Egy éles késsel vágjuk ketté és vékonyra szeletelt sonkával, lágy sajttal vagy akár nutellával is fogyaszthatjuk. Megtöltését illetően legyetek kreatívak.
Most már csak egy dolgotok van, elkészíteni ezt a finomságot a családnak. Felhívom a figyelmet az első fogyasztás utáni következményre: tuti a "rákattanás". Én ez okból kifolyólag rendeltem meg a sütőformát, hisz így tudom csak tartani a tempót a család fogyasztási igényével. :)