A hangszerek egyik jelentős csoportját alkotják azok, amelyek a húrok rezgésével állítják elő a hangot. Ide sorolható a gitár, olaszul chitarra. Nekem is van egy gitárom, de meglepő módon meg sem próbáltam megszólaltatni.
Az előzmények: Egy évvel ezelőttig tudomásom sem volt arról, hogy ez az eszköz létezik. Az olasz tésztaformák elkészítési módjáról böngésztem és egy bejegyzésben a "spaghetti alla chitarra" kifejezésre bukkantam. Sztaki olasz-magyar szótár:
No ez kellőképpen felkeltette az érdeklődésemet és lelkesen elkezdtem információkat gyűjteni a jellegzetes olasz tésztavágó eszközről, mely Olaszországon belül Abruzzo tartományban ismert. Helyi specialitás az általa készített friss tészta, melyet leginkább kicsi húsgombócokkal tálalnak. A chitarra tészta külsőleg a spagettire hasonlít. A különbség, hogy nem kör alakú, hanem szögletes. Olvastam (és már tapasztaltam), hogy az elkészítési módja miatt sokkal több szószt szed fel, mint egy "átlagos" tészta.
Elhatároztam, hogy megtanulok ezen a "hangszeren" játszani és persze addig nem nyugodtam, míg nem sikerült beszerzem. Íme az én gasztro-hangszerem:
Amikor megérkezett, rögtön kipróbáltam, mindkét fele húros, az egyikkel
A tésztát legutóbb 700 gramm durumlisztből, 7 tojásból dolgoztam össze, ebből 4 fő lakott jól, hozzáteszem nagyétkű társaságról van szó.
Lisztet kiönt, mélyedést csinál, tojásokat beleüt, összegyúr, nem pihentet, géppel kinyújt. És már kész is, vághatjuk formára, így ni:
A kinyújtott tésztát a húrokra helyezem, a sodrófát (chitarra tartozéka) végighúzom rajta (többször szükséges), az erőkifejtés hatására a húrok elvágják. Kemény meló, vagyis olasz... De a friss tészta verhetetlen. Aki kóstolta már, tudja miről beszélek. A család is rákapott, pechemre. :) Szinte elvárás lett a frissen gyúrt tészta.
Ezt az elkészítési módot haladóknak ajánlom. Bevallom őszintén, nagy társaságnak nem biztos, hogy elkészíteném, hiszen már a fent említett mennyiség is igénybe veszi az ember kezét és idejét egyaránt.
A fotókat készítette: Nemes Róbert